Digital Signage Nedir?

Digital Signage Nedir?

Mart 25, 2020 0 Yazar: admin

Kullanım alanları olarak da, digital signage nerelerde kullanılabilir konusunu ele almıştık. Bu yazımızda digital signage teknolojisini, daha genel bir tanımla ele alıp, insanların kafasındaki ‘Digital signage nedir?’ sorusunu cevaplamaya ve tanımlamaya çalışacağız.

Aslında gün içerisinde bir sürü mesaja maruz kalıyoruz. Bunlar avm’lerde, yollarda, benzin istasyonlarında, restoranlarda, bekleme salonlarında vb. yerlerde karşımıza ekranlar aracılığıyla çıkıyor. Hemen her gün, bir digital signage ekranıyla karşılaşmamız mümkün ancak, çoğu zaman ne olduğu bilinmediğinden, bu teknolojinin gücünden haberimiz olmuyor.

digital CLP
digital CLP

En geniş tanımıyla digital signage; LED, LCD, projeksiyon vb gösterim araçlarıyla insanlara tanıtıcı, bilgilendirici, editoryal amaçlı içeriklerin tek bir panel üzerinden yayına alındığı teknolojidir.

Örneklemek gerekirse; Bir zincir restoranın tüm şubelerine gittiğinizde, dijital ekranlarda gördüğünüz menüler, havaalanlarında gördüğünüz ekranlardaki içerikler, avm’lerde rastladığınız kiosk’lar ve raket diye adlandırılan ayaklı stand şeklinde ekranlar ya da büyük caddeler üzerinde gördüğünüz dev LED ekranlar ,çoğunlukla merkezi bir web paneli aracılığıyla, uzaktan yönetilerek bizlere içerik gösteriminin yapıldığı sistemdir. Digital signage yazılımları tüm bu ekranlarda eş zamanlı olarak, aynı içeriğin gösterimi veya belirli içeriklerin farklı ekranlarda gösterimine kolaylıkla imkan sağlar ve verimliliği artırır.

Faydaları nelerdir?

Önceki yazılarımızda bu sistemin faydalarını anlatan inceleme raporlarından kesitlere yer vermiştik.Daha genel bir tanımla faydalarından bahsedecek olursak;


Bekleme salonlarında zamanı verimli hale getirir: Müşteri kabul veya bekleme salonlarına yerleştirilen bir ekran, digital signage yazılımıyla yönetilerek farklı içerik gösterimleriyle bekleme süresini insanlar için katlanılabilir kılar.

Müşteri veya çalışanlarla artırılmış iletişim: İnsanlar yazılı bir metindense, görsel ve dinamik içeriklerle desteklenen verileri daha akılda kalıcı bulur.Şirket içinde kullanılacak digital signage çözümleriyle çalışanların motivasyonu yükseltilirken, medya şirketleri tüketicilere bu ekranlar aracılığıyla daha efektif kampanyalar sunar.

time saving

Artan gelir: Digital signage teknolojisine yapılan harcamalara yatırım gözüyle bakılmalıdır.Bu ekranlarda duyurulacak promosyonlar, anlık kampanyalar, qr kod çalışmaları vb elementler ile satışa yönelik yapılacak çalışmalar ile gelir modeli yaratılır.

Kolay içerik yönetimi: Sundukları fırsatların sürekli değişen iş modellerinde digital signage yazılımı ile içerikler kolayca güncellenir ve zamanı geçen içeriğin oynama olasılığı ortadan kaldırılmış olur.

Kimler kullanabilir?

Küçük yada büyük fark etmeksizin, her türlü işletme digital signage teknolojisini kullanabilir. Çevrede karşılaşılan örnekleri sektör ve kullanım alanları olarak listelemek gerekirse:

Hastaneler: Resepsiyon, Yer-yön bulma ekranları, kafeterya, bekleme salonları

Otomotiv: Ürün gösterimi, bekleme alanları

Oteller: Resepsiyon, Toplantı salonları, Lobi

Restoranlar: Digital menü ekranları

Perakende: Ödeme alanı, Müşteri hizmetleri masası, ürün gösterimi, görsel dekor

Alışveriş merkezi: Yer-yön bulma kioskları, Reklam fasiliteleri vb

Siz de digital signage nedir merak ediyor, yazılım ve donanımları ile tanışmak istiyor, işinizi en son dijital iletişim kanallarıyla buluşturmayı hedefliyorsanız admuuv.com’dan demo talebinde bulunun ve işinize özel çözümleri birlikte konuşalım.