Digital Signage Nasıl Çalışır?

Digital Signage Nasıl Çalışır?

Ocak 15, 2020 1 Yazar: admin

Digital signage nasıl çalışır? Artık her yerde ekranlar karşımıza çıkmaktadır. Digital signage ekranları kamuya açık alanlarda, alışveriş merkezlerinde, kurumsal ofis alanlarında, bilgi ve içerik gösterimi sağlayan ekranlar olarak insanların ilgisini çekmektedir. Bu ekranlar statik içerik gösteren bilgilendirme ekranları olabileceği gibi interaktif, dokunmatik, büyük video duvar ekranı ya da bunların hepsinin kombinasyonu olabilir.

En temel şekilde dijital bilgilendirme ekranları, dijital formatta görsel mesajları LED, LCD veya başka bir teknolojiyle ileten ekranlardır.

Bir PowerPoint sunumunu USB belleğe yükleyip, herhangi bir ekrana bağlatıp oynatmak da bir bilgilendirme ekranı sunma biçimidir. Dijital signage diye adlandırabileceğimiz bu endüstri, her yıl büyüme göstermektedir ve bundan daha fazlasını sunduğu çok açıktır.

Peki digital signage nasıl çalışır? İşte bilmeniz gerekenler:

İçerik: Genel ekran düzeninin, tasarımının yapılıp uygun mesajın yerleştirilmesi gereklidir. Başka tür yazılım ve dizayn araçları bu iş için kullanılabilir. Veri akışı ve abonelik sistemleri de içerik olarak bu akışta yer alabilir.

Yönetim: Vermek istediğimiz mesajın, servis edilmesi için oluşturduğumuz içeriklerin yükleneceği, takvimlenebileceği bir içerik yönetim yazılımı gereklidir. Bu yazılım içeriği servis etmek istediğimiz cihaz üzerinde yerel olarak yüklü bulunabileceği gibi bulut sunucu üzerinde de barınabilir.

Oynatma Listesi: İçerikleri bir çalma listesi içinde toplayarak görsel olarak oynatılmaya hazır halde tutacak ve bir veya daha fazla ekrana dağıtımını yapacak medya oynatıcı aygıtın olması gereklidir.

Ekran: Duvarda veya bir kiosk’ta TV, LCD, LED veya başka bir formatta bulunan ekranların varlığı dijital bilgilendirme sistemlerinin gereksinimlerindendir. Bu ekranlar dokunmatik ve interaktif olabileceği gibi yer-yön veya bilgilendirici içerik sunan normal ekranlar da olabilir.

Altyapı: İçeriklerin bir sunucudan medya oynatıcıya buradan bir ekrana ulaşmasını sağlayacak tüm araç ve gereçlerin eksiksiz varlığı önemlidir. Bunlar askı aparatları, kablolama teçhizatları, network gereçleri olabileceği gibi içeriğin sunucuya yüklenmesi için gerekli olan internet bağlantısı da olabilmektedir.

Toparlamak gerekirse digital signage sistemi için:

-içerik oluşturma

-içerikleri organize etme ve takvimleme

-bu içerikleri ekranlara dağıtma

-bu ekranların kitleyle buluşmasını sağlayan yazılım ve donanım gereklidir.

Digital signage sistemleri sunan firmalar bu gereksinimlerden bir veya birkaçını müşterilerine sunmaktadırlar. Bulut tabanlı dijital signage yazılımları daha çok tercih edilmektedir çünkü, hem daha ucuz hem de kolay kurulum sebebiyle hali hazırda var olan tüm ekranlarınızı kolayca bilgilendirme panolarını dönüştürebilirsiniz.

Sizde digital signage nasıl çalışır öğrenmek ve işinize güç katmak istiyorsanız, admuuv.com’a giriş yaparak bilgilerinizi bırakın ihtiyacınıza uygun çözümleri hemen iletişime geçelim.

https://www.digitalsignagetoday.com/blogs/how-does-digital-signage-work/