Digital Signage İstatistikleri

Digital Signage İstatistikleri

Ocak 31, 2020 0 Yazar: admin

Digital signage kullanımı gün geçtikçe artmakta ve her yerde karşımıza çıkmaktadır. Peki digital signage istatistikleri nedir merak etmiş miydiniz? Bu yazımızda araştırma kuruluşları tarafından sunulan derlediğimiz verileri inceleyelim

Uluslararası araştırma şirketi Nielsen tarafından hazırlanan, 2019 Açık Hava Reklamları Araştırması (Out of Home Advertising Study) çok çarpıcı sonuçlar içermektedir. Aşağıda detayları ile bahsedeceğimiz bu araştırma, her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenmiş olsa da, Türkiye’deki pazarlama ve reklam sektörü paydaşlarına da yol gösterici niteliktedir.

Araştırmada Öne Çıkanlar  

·       16 yaş ya da üzerindeki ABD vatandaşlarının %90’ı son bir ay içinde, 80%’i ise son bir hafta içerisinde açık hava reklamını fark ettiğini belirtiyor.

·       Akıllı telefon kullanan katılımcıların %66’sı, gördükleri bir açık hava reklamı üzerine, aksiyon aldıklarını belirtiyor. Katılımcıların %40’ından fazlası ise, gördükleri reklamlarla ilgili Google’da arama yaptıklarını belirtiyor.

·       Açık hava reklamlarına ilgi gösteren ve izleyen kitlenin, toplumun geri kalanına göre daha genç ve gelir düzeyinin daha yüksek olduğu tespit edilmektedir.

·       Katılımcıların %39’u yönlendirici bir açık hava reklamını incelediğini belirtiyor. Katılımcıların %20’si gördüğü bir açık hava reklamından sonra gidip, ilgili mağazayı ziyaret ettiğini belirtiyor. Mağazayı ziyaret edenlerin %74’ü ise satın alma işlemini gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Yapılan araştırmada, açık hava reklamları belli ana başlıklar altında toplanıyor ve bu başlıklar altında inceleniyor. Bu açık hava reklam kategorileri sırasıyla; Billboard, Transit, Place-Based ve Street Furniture olmak üzere dört adettir.

Billboard

Bu kategori altında klasik panolar, dijital panolar ve afişler yer almaktadır. Araştırmanın bu bölümünde çok çarpıcı rakamlar yer almaktadır. Amerika Açık Hava Reklamcılık Birliği’nin  (Outdoor Advertising Association of America) paylaştığı verilere göre ABD’de 345.000 adet billboard bulunmaktadır. Bunların ise yalnızca 8.800 tanesi dijitaldir. Yani klasik billboard sayısı, dijital olanlardan yaklaşık kırk kat daha fazladır. Katılımcıların %76’sı son bir ay içerisinde klasik billboard reklamı gördüğünü söylerken, katılımcıların %55’i dijital bir billboard reklamı gördüğünü belirtiyor. Sayıca yaklaşık kırk kat az olmasına rağmen dikkat çekme oranlarına baktığımızda dijital ekranların, klasiklere göre yirmi kattan fazla etkili olduğu ortaya çıkıyor.

Transit

Metro, otobüs, taksi, tramvay, havaalanı gibi yerlere konumlandırılmış reklamlar, bu sınıfa girmektedir. Araştırmaya katılanların %55’i otobüs içerisindeki, %31’i taksi içerisindeki, %15’i ise metro içerisindeki bir reklamı, son bir ay içerisinde fark ettiğini belirtiyor.

Konum Bazlı

AVM, sinema, spor salonu ve benzinlik gibi lokasyon bazlı yerlerde gösterilen açık hava reklamları, bu başlık altında incelenmiştir. Katılımcıların 45%’i spor salonu, benzinlik, perakende satış noktaları gibi yerlerde, dijital ekranlardan reklam izlediğini belirtmektedir.

Çeşitli Sokak Mecraları

Kiosk, otobüs durakları gibi mecralarda sergilenen açık hava reklamlarını içermektedir. Katılımcıların %39’u son bir ay içerisinde, otobüs duraklarında sergilenen bir reklamı fark ettiğini belirtirken, katılımcıların %37’si sokaklarda bulunan kiosklarda sergilenen reklamları fark ettiğini belirtmektedir.

Özetlemek gerekirse araştırmaya katılanların %81 açık hava reklamlarını ilgi çekici bulduğunu ve reklamın verdiği mesajı incelediğini belirtmektedir. Peki bu reklamları inceleyen kişiler, sonrasında bir aksiyon aldı mı sorusunun cevabı nedir? Araştırmanın 24 ve 26. sayfaları arasında bu konu ile ilgili istatistiklere yer verilmektedir. Araştırmada verilen istatistikler, neden dijital ekranlar kullanmalıyım ve neden açık hava reklamı vermeliyim gibi sorulara, adeta yanıt niteliğindedir.

Açık Hava Reklamı Görüldükten Sonra Alınan Aksiyonlar

·       %26’sı reklamını gördüğü filmi izlemek içi sinemaya gitti.

·       %25’i reklamını gördüğü lokantaya gitti.

·       %26’sı reklamını gördüğü TV programını izledi.

·       %23’ü reklam ya da reklamda gördüğü ürün hakkında başkalarıyla konuştu.

·       %33’ü reklam veren ile ilgili Google’da arama yaptı.

·       %23’ü reklam veren firmanın web sitesini ziyaret etti.

·       %42’si mobil cihazından araştırma yaptı.

·       %33’ü gördüğü reklam ile ilgili mobil cihazından, kupon ve indirim kodlarına ulaştı.

Bu yazımızda digital signage istatistiklerini ele aldık.Daha fazla bilgi edinmek ve güncellemelerimizden haberdar olmak için, link’e tıklayarak bültenimizi takip edebilir ve kayıt olabilirsiniz.